نحوه کاشت سیب زمینی در گلدان

نحوه کاشت سیب زمینی در گلدان

نحوه کاشت سیب زمینی در گلدان
نحوه کاشت سیب زمینی در گلدان در رشد گیاه و بهره‌وری آن تأثیر دارد. برای اینکار گلدان بزرگ و سالمی را انتخاب می‌کنند و تا نصف آن خاک شنی می‌ریزند. گیاه پس از کشت آبیاری می‌شود. سیب زمینی در مراحل پرورش برای برداشت باکیفیت باید بدرستی تغذیه و نگهداری شود. در این مقاله کشت گلدانی سیب زمینی و مطالب مربوط به آن را بررسی خواهیم کرد.

جهت آشنایی بیشتر با محصول سیب زمینی و خواص آن روی این مقاله کلیک بفرمایید.

انتخاب گلدان مناسب برای کاشت سیب زمینی
برای کشت سیب زمینی با این روش قبل از هر چیز انتخاب گلدان مناسب اهمیت دارد. برای این کار گلدانی بزرگ لازم می‌باشد. هر چقدر اندازه‌ی آن بزرگ‌تر باشد مقدار سیب زمینی برداشت شده نیز بیشتر خواهد بود. گلدان باید در اندازه‌ای باشد که فضای کافی برای رشد ساقه‌‌های گیاه ایجاد شود. برای کاشت سیب زمینی بطور معمول گلدان‌هایی با عمق و عرض ۳۰ سانتیمتر را انتخاب می‌کنند. برای خارج شدن آب اضافی گیاه از زیر گلدان سوراخ ایجاد می‌شود.
مواد و خاک مناسب برای کاشت سیب زمینی در گلدان
سیب زمینی از جمله گیاهانی است که زیاد به خاک حساس نیست. این محصول در زمین‌های مختلف رشد می‌کند اما نوع و جنس خاک در میزان برداشت آن تأثیر می‌گذارد. گیاه این میوه در خاک‌های شنی بالاترین رشد را دارد. خاک شنی با PH کمی اسیدی در حد ۶ برای کشت سیب زمینی در گلدان بسیار مناسب می‌باشد. در ابتدای کشت به این خاک بهتر است موادی مانند کمپوست اضافه کنید. کود دامی پوسیده نیز به رشد آن کمک می‌کند. خاک باید زهکشی شده و سبک باشد تا بذر‌ها یا غده‌های سیب زمینی بخوبی رشد کنند. خاک‌های سنگین و حاوی سنگ یا کلوخ برای پرورش سیب زمینی مناسب نمی‌باشند. این گیاه هر چقدر خاک غنی داشته باشد زودتر رشد می‌کند. سیب زمینی در خاک‌های پوسیده و بدون مواد کافی رشد بهتری ندارند.

انتخاب بذر‌های سیب زمینی مناسب برای کاشت در گلدان
بذر‌های سیب زمینی برای کشت در گلدان باید بسیار سالم و بدون آفت باشند تا بتوانند بخوبی رشد کنند. بذر‌ها مخصوص کشت پرورش داده می‌شوند و مصرف خوراکی ندارند. بذر‌های سالم ویژگی‌های خاصی دارند. وزن بذر‌ها برای کشت باید حدود ۳۵ تا ۵۵ گرم و قطر آن‌ها ۵ سانتی متر باشد. علاوه بر اندازه، بذر‌ها باید دارای جوانه‌ی سالم باشند. بذرهای درشت‌تر معمولاً برش داده می‌شوند، هر تکه از برش آن‌ها باید دارای چشم و جوانه باشند.
مراحل آماده سازی خاک و کاشت بذر سیب زمینی در گلدان
برای کاشت بذر مقداری خاک را با ویژگی‌های گفته شده در بخش‌های قبلی آماده می‌کنند. در ابتدا باید نصف گلدان را از خاک پر کنید. برای گلدان ۳۰ سانتیمتری حدود ۱۵سانتی متر خاک بریزید. گلدان باید حاوی سوراخ باشد. جهت کشت حدود ۴ عدد بذر را در گلدان و روی خاک ریخته‌شده قرار دهید و روی آن را به آرامی با مقداری خاک بپوشانید. در این حالت کشت سیب زمینی در گلدان به پایان می‌رسد. برای پرورش بهتر باید به گیاه آن بخوبی رسیدگی کنید.
نحوه آبیاری سیب زمینی در گلدان
سیب زمینی‌ها را پس از کشت بلافاصله باید آبیاری کنید تا خاک آن‌ها خیس شود. در شروع آب آن باید در حدی باشد که از زیر گلدان بیرون بیاید. خیس بودن بیشتر خاک سیب زمینی باعث پوسیدگی غده‌های سیب زمینی می‌شود. در هر هفته حدود ۳۰ تا ۵۰ میلیمتر آب برای این گیاه لازم می‌باشد. آبیاری سیب زمینی باید بطور منظم باشد. اگر در ابتدای رشد گیاه آب آن زیاد و سپس بتدریج کاهش یابد سیب زمینی‌ها در شکل‌های نامنظمی رشد خواهند کرد. آبیاری سیب زمینی باید ۲ هفته قبل از کشت بطور کامل قطع شود.
روش‌های تغذیه و مراقبت از سیب زمینی در گلدان
گیاه سیب زمینی برای رشد بهتر باید بخوبی تغذیه شود. همچنین لازم است که دما، رطوبت و نور محیط این گیاه مناسب باشند. در شروع کشت کمپوست و کود‌های حاوی مواد آلی به خاک گیاه سیب زمینی اضافه می‌شود تا ریشه‌های آن انرژی لازم را دریافت کنند. در مراحل پرورش می‌توانید از غذای فرآوری شده‌ی مرغ، آرد ماهی و کود‌های حاوی نیتروژن و پتاسیم برای تغذیه‌‌ی گیاه استفاده کنید. گلدان حاوی سیب زمینی پس از کشت باید روزانه حدود ۶ تا ۷ ساعت نور دریافت کند. برای رشد آن سایه و نور آفتاب هر دو لازم می‌باشند. دمای نگهداری گیاه ۱۶ تا ۲۰ درجه و رطوبت آن ۹۰ الی ۹۵ درصد می‌باشد.

مزایا و معایب کاشت
کاشت سیب زمینی در گلدان مزایا و معایب خاصی دارد. در این روش افراد می‌توانند سیب زمینی تازه برداشت کنند. تولید سیب زمینی ارگانیک به روش گلدانی یکی از مزایای مهم آن می‌باشد.‌ برای تولید سیب زمینی در گلدان کود‌ها و سمپاشی مضر بکار نمی‌برند. خطر ابتلاء به بیماری‌ها و آفات در این روش کاهش می‌یابد. یکی از معایب کشت سیب زمینی در گلدان بهره وری کم آن می‌باشد. در این روش نمی‌توان مانند خاک اصلی سیب زمینی زیادی تولید کرد.

سخن پایانی
سیب زمینی گلدانی در خاک شنی و اسیدی کشت می‌شود. این گیاه پس از کشت به مراقبت بالایی نیاز دارد. دما، نور و رطوبت سیب زمینی باید بطور روزانه کنترل شوند تا گیاه رشد خوبی داشته باشد. برای کاشت باید بذر‌های سالم و جوانه‌دار و گلدان مناسبی انتخاب شوند. در این روش سیب زمینی‌های ارگانیک تولید می‌شوند به این علت خطر آفات آن‌ها برای انسان کمتر می‌باشد.

جهت اطلاع از قیمت های بروز لطفا به تلگرام ما پیام ارسال بفرمایید.

09105261005